Adwokaci i radcy prawni

Aktualnie sporo osób korzysta z porad adwokatów oraz radców prawnych. Niestety zwykle nie każdy z nas wie, czym tak dokładnie różnią się te dwie specjalności.

Warto pamiętać, iż radca prawny jest prawnikiem udzielającym pomocy prawnej wszelkim podmiotom gospodarczym. Poza tym świadczy usługi jednostkom organizacyjnym, jak też po prostu osobom fizycznym. Praca radcy prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad prawnych. Aczkolwiek zajmuje się także sporządzaniem różnorodnych opinii prawnych, jak też przygotowywaniem aktów projektów prawnych. Występuje także przez urzędami oraz sądami. Radca prawny w Polsce rozpoczął działalność w 1961 roku, kiedy to Rada Ministrów ogłosiła konkretną uchwałę dotyczącą obsługi prawnej przedsiębiorstw gospodarczych i tym samym określiła ramy działania tego rodzaju specjalistów.

Natomiast adwokat zajmuje się nieco innymi zadaniami niż omówiony wcześniej radca prawny. Oczywiście świadczona przezeń pomoc prawna skupia się w szczególności na udzielaniu porad prawnych oraz przygotowywaniu odpowiednich opinii prawnych. Nierzadko wspomniani obrońcy sądowi są także odpowiedzialni za sporządzanie projektów aktów prawnych, a przy tym reprezentują klientów przed wszelkimi sądami oraz urzędami. Mówi się, iż w Polsce tego typu zawód aktualnie jest wykonywany przez około 14 000 osób.

Sprawą, z którą zazwyczaj wiele osób udaje się do tych specjalistów jest uzyskanie odszkodowania. Z reguły są to sytuacje, w których wielu ludzi ponosi uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku samochodowego. Jednakże tak samo często wiele osób decyduje się na przedłożenie wniosku o odszkodowanie w wyniku na przykład błędnie wykonanej operacji, czy też nawet z powodu potknięcia się na chodniku. Warto wiedzieć, że jeżeli jesteśmy ofiarami wypadku, niewątpliwie możemy wygrać tego rodzaju sprawę. Jednak musimy wyszukać dobrego prawnika, który pomoże nam sporządzić niezbędne wnioski i skompletować dokumentację.

Współcześnie wiele osób oraz także i całych przedsiębiorstw korzysta z usług adwokatów oraz radców prawnych, jeśli sami nie są w stanie uporać się z zagadnieniami prawnymi. Są to obecnie bardzo popularne zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym.